Przejdź do treści

Atrakcje w okolicy

Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej w Orzyszu

Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej w Orzyszu mieszczące się w kamienicy z początku XX w. prezentuje ciekawą, często burzliwą historię Ziemi Orzyskiej. Oglądając makietę unikatowej osady nawodnej można prześledzić najdawniejsze dzieje naszych terenów. Muzeum pozwoli poznać bieg wydarzeń mających miejsce w Orzyszu i okolicach, zaznajomi także zwiedzających z rozwojem garnizonu wojskowego.

Centrum Biblioteczno-Kulturalne Polana Kultury

Biblioteka w Orzyszu oferuje Państwu ponad 20 000 woluminów z różnych dziedzin literatury. Data utworzenia orzyskiej biblioteki nie jest w pełni znana. Szacuje się, że był to rok 1947 lub 1948. W roku 2020 nastąpiły chyba największe jak dotąd zmiany, Miejsko Gminna Biblioteka Publiczna zmieniła nazwę na POLANA KULTURY Centrum Biblioteczno-Kulturalne i po raz czwarty zmieniła siedzibę na wspaniale wyposażony parter Ratusza Miejskiego przy ulicy Rynek 3

Jezioro Orzysz

Jezioro o bardzo rozwiniętej linii brzegowej, z licznymi zatokami, cyplami oraz 10 wyspami, z których największa jest Wyspa Róż, leżąca w środkowej części jeziora. W części południowej jeziora znajduje się wydłużona zatoka oddzielona długim i krętym półwyspem Ameryka od sąsiedniego Jeziora Wierzbińskiego. Z jeziora wypływa rzeka Orzysza łącząca akwen z położonymi niżej jeziorami Tyrkło i Śniardwy. Biegnie tędy szlak kajakowy.

Camper Park ARIS

Nowoczesny mały kemping dedykowany turystom zmotoryzowanym. Obiekt spełnia wymogi kempingu kategorii dwie gwiazdki. Kemping oferuje 17 wydzielonych stanowisk (miejsc postojowych) dla kamperów o nawierzchni utwardzonej kruszywem naturalnym, wyposażonych w instalację elektryczną, wodną, kanalizacyjną na wodę szarą oraz dostęp do Internetu.

Muzeum Michała Kajki w Ogródku

Muzeum działa w domu, w którym Michał Kajka żył ponad pół wieku i który sam zbudował. Na urządzonej w Muzeum wystawie prezentowane są w sposób chronologiczny koleje życia, działalności poety. Jest to muzeum biograficzne, które opowiada również o historii Mazur, twórczości ludowych poetów i dziedzictwie kulturowym regionu.